Skip to main content
RinkResults
Figure Skating Results
Languages
English
Bokmål
Main menu
Home
You are here
Home
Search
Skater
Competition
Judge
Club
Ice rink
Recent competitions
Black Sea Ice Cup 2024
Apr 04, Kranevo
Israel National Championships 2024
Apr 03, Holon
Norgescup Finale 2023-24
Mar 23, Fredrikstad
SKF-Trofén 2024
Mar 22, Piteå
Young Stars March 2024
Mar 18, Sheffield
Competitions/highlights
List competitions
List best elements
List high scores
List skaters
List officials
List countries
Segment
World Championship 2018
Senior ice dance
- Short dance
19 - 25 Mar, 2018
No
Name
Country
TES
PCS
Ded.
TSS
Watch
1
Gabriella PAPADAKIS
/
Guillaume CIZERON
FRA
44.37
39.36
0.00
83.73
details
2
Madison HUBBELL
/
Zachary DONOHUE
USA
43.11
37.31
0.00
80.42
details
3
Kaitlyn WEAVER
/
Andrew POJE
CAN
41.14
37.17
0.00
78.31
details
4
Anna CAPPELLINI
/
Luca LANOTTE
ITA
40.44
37.02
0.00
77.46
details
5
Madison CHOCK
/
Evan BATES
USA
39.81
35.85
0.00
75.66
details
6
Piper GILLES
/
Paul POIRIER
CAN
40.03
34.48
0.00
74.51
details
7
Alexandra STEPANOVA
/
Ivan BUKIN
RUS
39.47
36.03
1.00
74.50
details
8
Tiffani ZAGORSKI
/
Jonathan GUERREIRO
RUS
39.08
33.37
0.00
72.45
details
9
Charlene GUIGNARD
/
Marco FABBRI
ITA
37.05
34.10
0.00
71.15
details
10
Kana MURAMOTO
/
Chris REED
JPN
34.65
31.00
0.00
65.65
details
11
Carolane SOUCISSE
/
Shane FIRUS
CAN
34.85
29.17
0.00
64.02
details
12
Olivia SMART
/
Adrian DIAZ
ESP
34.27
29.46
0.00
63.73
details
13
Natalia KALISZEK
/
Maksym SPODYRIEV
POL
32.28
31.42
0.00
63.70
details
14
Marie-Jade LAURIAULT
/
Romain Le GAC
FRA
34.58
28.92
0.00
63.50
details
15
Kaitlin HAWAYEK
/
Jean-Luc BAKER
USA
32.50
31.98
1.00
63.48
details
16
Oleksandra NAZAROVA
/
Maksym NIKITIN
UKR
33.37
29.98
0.00
63.35
details
17
Kavita LORENZ
/
Joti POLIZOAKIS
GER
33.79
28.29
0.00
62.08
details
18
Allison REED
/
Saulius AMBRULEVICIUS
LTU
33.73
27.60
0.00
61.33
details
19
Shiyue WANG
/
Xinyu LIU
CHN
33.18
28.00
0.00
61.18
details
20
Alisa AGAFONOVA
/
Alper UÇAR
TUR
30.61
29.77
0.00
60.38
details
21
Yura MIN
/
Alexander GAMELIN
KOR
31.65
27.17
0.00
58.82
details
22
Tina GARABEDIAN
/
Simon Proulx SENECAL
ARM
32.33
26.31
0.00
58.64
details
23
Cecilia TÖRN
/
Jussiville PARTANEN
FIN
30.01
27.95
0.00
57.96
details
24
Lilah FEAR
/
Lewis GIBSON
GBR
29.77
27.79
0.00
57.56
details
25
Lucie MYSLIVECKOVA
/
Lukas CSOLLEY
SVK
29.33
26.21
0.00
55.54
details
26
Cortney MANSOUROVA
/
Michal CESKA
CZE
29.70
25.57
0.00
55.27
details
27
Anna YANOVSKAYA
/
Adam LUKACS
HUN
28.04
26.07
0.00
54.11
details
28
Viktoria KAVALIOVA
/
Yurii BIELIAIEV
BLR
26.12
24.28
0.00
50.40
details
29
Teodora MARKOVA
/
Simon DAZE
BUL
28.00
19.57
0.00
47.57
details
30
Chantelle KERRY
/
Andrew DODDS
AUS
25.54
20.51
0.00
46.05
details
31
Adel TANKOVA
/
Ronald ZILBERBERG
ISR
21.58
21.92
0.00
43.50
details
Best program components
Judging statistics