Skip to main content
RinkResults
Figure Skating Results
Languages
English
Bokmål
Main menu
Home
You are here
Home
Search
Skater
Competition
Judge
Club
Ice rink
Recent competitions
Norgescup Finale 2023-24
Mar 23, Fredrikstad
SKF-Trofén 2024
Mar 22, Piteå
World Championship 2024
Mar 18, Montreal
Regionsmesterskap Vestlandet 2023
Mar 16, Bergen
Regionsmesterskap 1 2024 - Østfold og Vestfold
Mar 16, Tønsberg
Competitions/highlights
List competitions
List best elements
List high scores
List skaters
List officials
List countries
Segment
World Championship 2014
Senior ice dance
- Short dance
24 - 30 Mar, 2014
No
Name
Country
TES
PCS
Ded.
TSS
Watch
1
Anna CAPPELLINI
/
Luca LANOTTE
ITA
33.77
35.93
0.00
69.70
details
2
Kaitlyn WEAVER
/
Andrew POJE
CAN
33.50
35.70
0.00
69.20
details
3
Nathalie PECHALAT
/
Fabian BOURZAT
FRA
31.85
36.35
0.00
68.20
details
4
Madison CHOCK
/
Evan BATES
USA
34.79
32.92
0.00
67.71
details
5
Elena ILINYKH
/
Nikita KATSALAPOV
RUS
29.22
36.45
0.00
65.67
details
6
Maia SHIBUTANI
/
Alex SHIBUTANI
USA
32.00
31.55
0.00
63.55
details
7
Nelli ZHIGANSHINA
/
Alexander GAZSI
GER
32.43
29.84
0.00
62.27
details
8
Victoria SINITSINA
/
Ruslan ZHIGANSHIN
RUS
32.93
29.18
0.00
62.11
details
9
Penny COOMES
/
Nicholas BUCKLAND
GBR
30.49
30.72
0.00
61.21
details
10
Piper GILLES
/
Paul POIRIER
CAN
29.71
29.71
0.00
59.42
details
11
Alexandra PAUL
/
Mitchell ISLAM
CAN
29.57
28.11
0.00
57.68
details
12
Julia ZLOBINA
/
Alexei SITNIKOV
AZE
28.57
28.44
0.00
57.01
details
13
Isabella TOBIAS
/
Deividas STAGNIUNAS
LTU
27.92
27.45
0.00
55.37
details
14
Cathy REED
/
Chris REED
JPN
28.50
26.68
0.00
55.18
details
15
Gabriella PAPADAKIS
/
Guillaume CIZERON
FRA
27.78
27.33
0.00
55.11
details
16
Sara HURTADO
/
Adrian DIAZ
ESP
28.42
26.64
0.00
55.06
details
17
Charlene GUIGNARD
/
Marco FABBRI
ITA
26.00
27.98
0.00
53.98
details
18
Alexandra ALDRIDGE
/
Daniel EATON
USA
26.78
26.56
0.00
53.34
details
19
Alisa AGAFONOVA
/
Alper UÇAR
TUR
28.87
24.20
0.00
53.07
details
20
Irina SHTORK
/
Taavi RAND
EST
29.64
23.39
0.00
53.03
details
21
Tanja KOLBE
/
Stefano CARUSO
GER
27.65
24.43
0.00
52.08
details
22
Justyna PLUTOWSKA
/
Peter GERBER
POL
28.71
23.28
0.00
51.99
details
23
Federica TESTA
/
Lukas CSOLLEY
SVK
27.00
24.56
0.00
51.56
details
24
Danielle O'BRIEN
/
Gregory MERRIMAN
AUS
27.58
23.48
0.00
51.06
details
25
Ramona ELSENER
/
Florian ROOST
SUI
28.14
22.50
0.00
50.64
details
26
Henna LINDHOLM
/
Ossi KANERVO
FIN
28.58
23.03
1.00
50.61
details
27
Gabriela KUBOVA
/
Matej NOVAK
CZE
27.86
22.57
0.00
50.43
details
28
Dora TUROCZI
/
Balazs MAJOR
HUN
26.79
21.70
0.00
48.49
details
29
Laurence Fournier BEAUDRY
/
Nikolaj SOERENSEN
DEN
24.96
23.50
0.00
48.46
details
30
Allison REED
/
Vasili ROGOV
ISR
23.79
22.26
0.00
46.05
details
31
Angelina TELEGINA
/
Otar JAPARIDZE
GEO
22.50
20.35
0.00
42.85
details
32
Viktoria KAVALIOVA
/
Yurii BIELIAIEV
BLR
20.65
20.43
0.00
41.08
details
Best program components
Judging statistics